Meet our Leadership & Staff

Administrative Staff

Oscar Pimentel

Oscar Pimentel

General Overseer


201

Jason Hill

Jason Hill

General Treasurer & Business Manager


230

Robert J. Hawkins, Jr.

Robert J. Hawkins, Jr.

World Mission Coordinator


220

Paul Horton

Paul Horton

Field Secretary


210

Robert F. Strong, Sr.

Robert F. Strong, Sr.

Field Secretary



Daniel Martinez

Daniel Martinez

Field Secretary



Grayson B. Kent

Grayson B. Kent

Communications Business Manager


260

E. Roger Ammons

E. Roger Ammons

Communications Minister



Kryss Barick

Kryss Barick

Publishing Manager & Sunday School Editor


250

Walter Lofton

Walter G. Lofton

Church Historian




 
 

Auxiliary Coordinators & Ministry Leaders

Deborah Perkins

Deborah Perkins

Assembly Band Movement

Coordinator


300

Paul Horton

Paul Horton

Bible Training Institute

Director


305

James R. Horne

James R. Horne

Church of Prophecy
Marker Association

Coordinator


310

Jerry Campbell

Jerry Campbell

Evangelism

Coordinator


315

Shanna Campos

Shanna Campos

Sunday School

Coordinator


320

Colin Shuler

Colin Shuler

The Evening Light

Assistant Editor


335

Joshua Farthing

Joshua Farthing

Victory Leaders Band

Coordinator


325

Sharon Griffin

Sharon Griffin

Womens Missionary Band

Coordinator


330

State & Regional Overseers

Jerry Cox

Jerry Cox

Alabama



Michael A. Grant

Michael A. Grant

Alaska



Roberto Jovel

Roberto Jovel

Arizona & New Mexico



Dewayne Smith

Dewayne Smith

Arkansas, Kansas, Missouri, & Oklahoma



Serafin Pimentel

Serafin Pimentel

California, Idaho (S),
Nevada, & Utah



James R. Horne

Dustin T. Hays

Colorado, Montana (E),
North Dakota (W), South Dakota (W), Nebraska (W)
& Wyoming



Noe Solis

Noé Solis

Connecticut, Maine, Massachusetts, New Hampshire, New York, Rhode Island, & Vermont



Billy Cox

Billy Cox

Delaware, Maryland, & Virginia



Christopher Clarkson

Christopher Clarkson

Florida



Donalhue Grimes

Donalhue Grimes

Georgia



Allard Smith

Allard Smith

Idaho (N), Montana (W), Oregon, & Washington



Donald R. Estep, II

Donald R. Estep, II

Illinois, Indiana, Kentucky



Brian O'Dell

Brian O’Dell

Iowa, Minnesota, Nebraska (E), North Dakota (E), South Dakota (E), & Wisconsin



Ray Dupre

Ray D. Dupre

Louisiana & Mississippi



Robert F. Strong, Sr.

Robert F. Strong, Sr.

North Carolina



James T. Smith

James T. Smith

Ohio, Michigan, & West Virginia



James Horne

James R. Horne

Pennsylvania & New Jersey


Earl Little

Earl Little

South Carolina


Harvey Anders

Harvey G. Anders

Tennessee


K. Alan Mack

K. Alan Mack

Texas


National Overseers

Antonio Digan

Antonio Digan

Argentina



George C. Forbes

George C. Forbes

Bahamas, Cayman Islands, Jamaica, & Turks & Caicos Islands


Daniel Martinez

Daniel Martinez

Belize, Brazil, & Guatemala



Benito Ramos Quispe

Benito Ramos Quispe

Bolivia



Bolivar Sanchez

Bolivar Sanchez

Bonaire, Cuba, &
Dominican Republic



Makoha Francis Agati

Makoha Francis Agati

Burundi, Rwanda, & Uganda



Makoha Francis Agati

Kung Phalla

Cambodia



Patrice T. Kalamba

Patrice T. Kalamba

Cameroon, Democratic Republic of Congo, Gabon, & Republic of Congo



Allard Smith

Allard Smith

Canada



Manuel Concha

Manuel Concha

Chile



Jose Salazar

Jose Salazar

Colombia & Venezuela



Moises Artola

Moises Artola

Costa Rica


Abraham Ramos

Abraham Ramos

Ecuador


Reynaldo Moncada

Reynaldo Moncada

El Salvador


Philip C. Bennett

Philip C. Bennett

England & St. Vincent


Mariano Mico

Mariano Mico

Equatorial Guinea


Sikelela Simelane

Sikelela Simelane

Eswatini


Zenebe Zewde

Zenebe Zewde

Ethiopia


Renison Mbogo Ngurukiri

Renison Mbogo Ngurukiri

Kenya


Matthew Ogunmola

Matthew Ogunmola

Ghana, Liberia, & Nigeria



E. Roger Ammons

E. Roger Ammons

Haiti



Julio Cesar Cruz Santos

Julio Cesar Cruz

Honduras



Robert J. Hawkins, Jr.

Robert J. Hawkins, Jr.

India (N), Myanmar, Nepal, Pakistan, & South Korea


Isaac Thomas Adimavunkal

Isaac Thomas Adimavunkal

India (S)



Yosua Nainggolan

Yosua Nainggolan

Indonesia



Paulus Mabina

Paulus Mabina

Lesotho & South Africa



Joshua Nyamhuka

Joshua Nyamhuka

Malawi, Zambia, & Zimbabwe



Jose G. Banuelos

Israel Bañuelos

Mexico (N)


Jose G. Banuelos

Jose G. Banuelos

Mexico (S)


Caleb Hernandez

Caleb Hernandez

Nicaragua


Luis Zeledon Gadea

Luis Zeledon Gadea

Panama


Inocencio Ruiz

Inocencio Ruiz

Paraguay


Julio Cesar Velasquez

Julio Cesar Velasquez

Peru


Donald R. Estep, II

Donald R. Estep, II

Philippines


Hiram Vazquez

Hiram Vazquez

Puerto Rico


Jason Prince

Jason Prince

Spain


Jason Prince

Jude Nicholes Fernando

Sri Lanka


Jason Prince

Allen Justice

Tanzania


Jason Prince

Sunthon Rawang

Thailand


Jason Prince

Hector Rolando Arce

Uruguay


Office Staff

Luis Banuelos

Luis Bañuelos

Translation Department

Translator


221

Liz Denard

Liz Denard

General Overseer’s Office

Secretary


201

Justin McGriff

Justin McGriff

Building & Grounds

Property Manager


261

Vicki Smith

Vicki Smith

BTI, World Missions,
& The Evening Light

Secretary

211

Janet Talley

Janet Talley

Records & Merchandise

Secretary


232

 
 
 

Committees

Administrative Committee

ChairmanOscar Pimentel
MembersRobert J. Hawkins, Jr., Ray D. Dupre, Jason Hill, Paul Horton

Church Literature Review Committee

ChairmanKryss Barick
MembersE. Roger Ammons, Donald W. Branscum, Charlotte Dixon, Joshua Farthing, Sharon R. Griffin, Keith Harden, Michelle Harden, Carol Hoffman, Dale Hoffman, Michael P. Jernigan, Sam Kaufman, Keven Lewis, Walter G. Lofton, Bettie Marlowe, David F. Risch, James T. Smith, Vicki Smith, Lisa Spruill, Robert F. Strong, Sr., Tammy Washburn

Church of Prophecy Marker Association Committee

ChairmanOscar Pimentel
MembersRobert J. Hawkins, Jr., Jason Hill, James R. Horne, Paul Horton

Counseling Committee

ChairmanDonald R. Estep, II
MembersDonalhue Grimes, Dustin Hays, Melvin McGriff, Jr., Robert F. Strong, Sr.

General Properties Committee

ChairmanOscar Pimentel
MembersHerman Ard, Ray Dupre, Jason Hill, Walter Lofton, Melvin McGriff, Sr., David Risch

General Trustees

MembersHerman Ard, Ray Dupre, Walter G. Lofton, Melvin C. McGriff, Sr., David F. Risch

Mission Teams Board

ChairmanRobert J. Hawkins, Jr.
MembersJoshua Farthing, Sharon Griffin, Jerry Campbell, Ray D. Dupre, David F. Risch

Publishing Committee

ChairmanOscar Pimentel
MembersKryss Barick, Robert J. Hawkins, Jr., Paul Horton, Michael Jernigan

Questions and Subjects Committee

ChairmanPhilip C. Bennett
MembersBilly L. Cox, Joseph Hill, Roberto Jovel, Clint Pulliam, Brian O'Dell

Ways and Means Committee

ChairmanAllard Smith
MembersBrad Anders, Gerald Cox, Jr., Jason Hill, Rodney Morrow

World Mission Committee

ChairmanOscar Pimentel
MembersRay D. Dupre, Robert J. Hawkins, Jr., Jason Hill, Paul Horton